Operatorzy sieci przesyłowych wprowadzają opłaty za ponadnormatywny pobór mocy biernej, zmuszając odbiorców energii do racjonalnego gospodarowania mocą bierną w systemie. Chcąc uniknąć dodatkowych opłat, należy utrzymać współczynnik mocy biernej na poziomie od 0,2 do 0,4 tg φ. Przekroczenie tej wartości wiąże się ze wyższymi opłatami na rachunkach za energię elektryczną. Z uwagi na fakt, że źródeł energii biernej jest wiele, między innymi elementy systemu oświetlenia, urządzenia wentylacyjne, silniki elektryczne czy długie przewody zasilające, o przekroczenie wartości 0,4 tg φ bardzo łatwo. Kompensacja mocy biernej polega wytworzeniu niezbędnej ilości mocy biernej w pobliżu odbiornika i nie przesyłaniu jej przez system energetyczny.

Kompensacja mocy biernej pozwala na znaczne ograniczenie kosztów związanych z poborem energii elektrycznej. W zależności od indywidualnego zużycia i dobranego rozwiązania, układ kompensacyjny najczęściej zwraca się w okresie 6-24 miesięcy. Przy ponoszeniu kosztów związanych z energią bierną na poziomie powyżej 150 zł miesięcznie warto zastanowić się nad instalacją takiego układu w firmie lub domu.

 

Zalecane stosowanie

Przy
instalacjach
fotowoltaicznych

W
zakładach
produkcyjnych

Wszędzie tam, gdzie występują wysokie kary za moc bierną

Domy, biurowce oraz
budynki użyteczności publicznej

Zakres usługi:

  • Pomiary – Baterię kondensatorów powinno dobierać się w oparciu o pomiary sieci. Podstawowe korzyści, jakie daje metoda doboru kondensatorów na podstawie pomiarów parametrów sieci, to: dokładny dobór mocy baterii kondensatorów, co redukuje jej koszt i pozwala na optymalne jej wykorzystanie, koszt pomiarów zwraca się w cenie baterii; dobór optymalnego stopniowania członów baterii na podstawie pomiarów zmian mocy biernej, co gwarantuje właściwą kompensację przez cały czas pracy i przy różnym poborze mocy; możliwość oceny czy będzie występował rezonans, co wiąże się z eliminacją ryzyka szybkiego uszkodzenia baterii; gwarancja doboru właściwej metody kompensacji; możliwość zdecydowania, czy korzystniejsza będzie kompensacja grupowa czy indywidualna (lokalna). 
  • Dobór kompensatora – Właściwy dobór dopasowanego do rzeczywistych potrzeb danego obiektu układu kompensacji mocy biernej, na podstawie  faktur za energię elektryczną oraz dokładnej analizy wykonanych pomiarów parametrów sieci. 
  • Montaż – Montaż kompensatora, sprawdzenie poprawności działania, wykonanie pomiarów i dokumentacji.